Stavební spoření nepatří do propadliště dějin

Tagy:  stavební spoření, spořitelny, spoření, úvěr, překlenovací úvěr

Články v sérii

  1. Stavební spoření
  2. Stavební spoření nepatří do propadliště dějin
  3. Stavební spoření - za zajímavým úrokem s Liškou
  4. Stavební spoření, levný úvěr s podporou
  5. Jak vybrat nejvýhodnější stavební spoření
Stavební spoření nepatří do propadliště dějin

Stavební spoření v poslední době utrpělo ránu. Mnozí ho tak odsunuli nebo začali zvažovat jiné alternativy, jak naložit s úsporami. Faktem však zůstává jedno – stavební spoření je jeden z nejbezpečnějších způsobů, jak nechat úročit finance, které zrovna nepotřebujeme. A nejen to…

O stavebním spoření

Stavební spoření má v našich končinách ohromnou tradici. Jeho původní účel byl skutečně spořit na bydlení. Nejen proto byli spořitelé podporování státem – státní politika v oblasti podpory bydlení a také samotný fakt, že klienti spoří a myslí na budoucnost, přinášeli jisté příspěvky nad rámec úroků. S postupem času se však začalo upouštět od původního záměru a stavební spoření se stalo spořením běžným, většinou neúčelovým. Toto je jeden z důvodů, proč se stát začal distancovat od podpory spořících. I po jeho zásazích je však stavební spoření zajímavou možností, která se řadě klientů může hodně vyplatit.

Proč stavební spoření?

Stavební spoření je velmi bezpečnou cestou, jak úročit finance ve střednědobém horizontu. Neexistuje zde riziko ztrát, jako je tomu třeba u fondů. Samotné spoření je však pro mnoho klientů pouhou třešničkou – mnohem důležitější je totiž fakt, že se spořením lze snáze dosáhnout na úvěr. To je v dnešní době nezanedbatelné plus, které umožní čerpání úvěru i klientům, kteří by bez spoření úvěr zkrátka tak jednoduše nedostali. Úvěr má také zpravidla o něco výhodnější podmínky, než s jakými se setkáváme u jiných produktů.

Parametry stavebního spoření

Každá spořitelna má svůj vlastní produkt. Například Raiffeisen stavební spořitelna nabízí stavební spoření hned ve dvou tarifech – v tarifu spořícím a úvěrovém. Klient tak má možnost na základě svých preferencí zvolit takové parametry stavebního spoření, které nejlépe vyhovují jeho budoucím záměrům. Jak je z názvu patrné, spořící tarif slouží primárně ke zhodnocování vložených prostředků, a to 2 procenty ročně. Naproti tomu úvěrový tarif nabízí pouze poloviční zhodnocení, zato však přináší možnost čerpání úvěru s úrokem 3,5 procenta ročně. Z původně spořícího tarifu lze později přejít na tarif úvěrový v případě, že klient změní plány. U úvěru je velkou výhodou skutečnost, že ho lze předčasně splatit, aniž by byl klient sankcionován. Samozřejmostí je také přístup k účtu přes internet, o bezpečnost úspor se zase stará povinné pojištění vkladů.

Článek Stavební spoření nepatří do propadliště dějin byl publikován 8. března 2011 v 00.00 v rubrice PR články. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...