Motivační dopis může být cesta k vysněnému zaměstnání

Tagy:  zaměstnání, pohovor, inzerát, životopis, práce, motivační dopis, ucházení se o zaměstnání, výběrové řízení

Motivační dopis může být cesta k vysněnému zaměstnání

Je to tady. Našli jsme lákavý inzerát, čteme požadavky na uchazeče a podmínky, které zaměstnavatel nabízí, až se dostáváme k bodu „životopis společně s motivačním dopisem“. Mnozí se v tomto okamžiku zarazí, protože motivační dopis možná nikdy nepsali.

Motivační dopis jako standard

Motivační dopis je v mnoha zemích a mnoha společnostech zcela standardní součástí ucházení se o místo. Zatímco životopis obvykle podává strohé informace, prostě „tvrdá fakta, motivační dopis už tak striktní podobu i obsah nemá. Motivační dopis má životopis doplnit, umožnit uchazeči představit se zaměstnavateli tak, jak si přeje, přiblížit se svému novému zaměstnání. Rozhodně by neměl být vnímán jako něco nepříjemného, naopak dává prostor pro lepší prezentaci a je tak dalším krokem k vybranému místu. Měl by být proto standardem, a to jak pro zaměstnavatele, tak pro uchazeče.

Co má motivační dopis obsahovat?

Nikde není přesně napsáno, co má motivační dopis obsahovat. Jistě se jeho text bude také významně lišit při ucházení se o rozdílné pozice. Navíc každý uchazeč je jiný, má jiné představy, zkušenosti či znalosti, jinou motivaci a jiný přístup k práci i životu.

Správný motivační dopis by měl především zaměstnavatele motivovat minimálně k pracovnímu pohovoru. Dopis by tedy měl zaujmout, ukázat uchazeče v dobrém světle. Čím je pozice odbornější, tím spíše je důležité zaujmout svými znalostmi, schopnostmi a zkušenosti, u méně zkušených uchazečů to pak bude zejména o jejich přístupu ke vzdělávání se, práci, jejich celková motivace. Mimo to se pak u uchazečů bez zkušeností zkoumá celková konfigurace osobnosti a dosavadně vytvořený profil. U méně kvalifikovaných pozic je pak důležité zejména vyzdvihnout pracovitost, zodpovědnost a další vlastnosti, které zaměstnavatel o­cení.

Motivační dopis by neměl být příliš osobní, rozhodně se ale do něj může promítnout jistá míra nadšení z nabídky, upřímnost a otevřenost. Měli bychom si uvědomit, že touto cestou máme možnost sdělit personalistovi skutečně něco o sobě, mnohem víc, než najde na několika řádcích strohého životopisu.

Pozor na skromnost i nabubřelost

„Zdravý“ personalista hledá „zdravé“ kandidáty. Je proto důležité předložit svoji odbornost, osobnostní a další kvality, zákaz ale platí pro lhaní a zveličování. Naopak i přílišná skromnost je na škodu, každý musí ukázat, že si je vědom svých kvalit a že je chce v zaměstnání uplatnit.

Článek Motivační dopis může být cesta k vysněnému zaměstnání byl publikován 11. února 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...