Pojištění domácnosti v kostce

Tagy:  pojištění, domácnost, pojišťovna, plnění, pojistná událost, vykradení, pojištění domácnosti

Pojištění domácnosti v kostce

Uvažujete o pojištění domácnosti, ale potřebujete více informací, abyste se mohli rozhodnout? Pak čtěte dále.

Rizika spojená s chodem domácnosti

Každý, který vede domácnost, je vystaven jistým rizikům. Může se jednat o obyčejné škody vzniklé poruchou spotřebiče nebo také vykradení bytu či zničení domu živelnou silou. Některá rizika lze minimalizovat preventivními opatřeními, jiným ale zabránit prakticky nemůžeme, maximálně se můžeme pokusit udělat opatření zmírňující jejich dopad. Jejich dopad pak pomáhá mírnit právě pojištění domácnosti.

Druhy pojištění

Pojištění domácnosti může mít různý rozsah. Rozeznáváme zhruba tři druhy pojištění, a to pojištění základní, nadstandardní a doplňkové. Základní, tedy standardní pojištění je vhodné pro běžné domácnosti, ve kterých se nevyskytuje zvláště hodnotný majetek. Existují u něj totiž limity možného plnění a především je zde pak fakt, že se pojištění neváže ke konkrétním předmětům, ale k domácnosti jako k celku. U velmi cenných předmětů je pak třeba sjednat ještě doplňkové pojištění, aby byly kryty také.

Nadstandardní neboli luxusní pojištění řeší problém mimořádně hodnotného majetku. Lze totiž na konkrétní předměty sjednat přiměřeně vysokou částku. Tento druh pojištění je pro klienta pak pochopitelně dražší než jeho základní verze.

Na určité předměty či konkrétní rizika pak lze sjednat ještě doplňkové pojištění, které kryje nad rámec pojištění základního. Rozšiřuje se tedy ochrana majetku.

Náročnost sjednání pojištění domácnosti

Každý, kdo se rozhodne sjednat si pojištění domácnosti, by se měl dobře informovat o všech nabízených produktech. Jedná se totiž o běžný typ pojištění, nalezneme ho tedy prakticky u všech pojišťoven na našem trhu. Každá však má jiné podmínky, je tedy důležité pročíst dobře, na která rizika se pojištění vztahuje a která jsou vyloučena. Často lze dodatečně sjednat ještě ochranu před dalšími riziky.

Obvykle je třeba při pojišťování uvádět předměty, které jsou součástí domácnosti a které budou pojištěním kryté. Je tedy důležité na nic nezapomenout a nepodcenit. U nadstandardních pojištění je pak také vyžadován odhad znalce.

Dle všech informací o domácnosti a limitů plnění se pak určuje výše pojistného.

Zabezpečení majetku

Podmínkou plnění ze strany pojišťovny v případě pojistné události je dostatečný stupeň zabezpečení vlastního majetku. Je proto zásadní informovat se o nárokách na zabezpečení. To se týká zejména dveří a zámků.

Článek Pojištění domácnosti v kostce byl publikován 1. ledna 2011 v 00.00 v rubrice Pojištění. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...