Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je pojistný produkt, který slouží k ochraně vozidla před škodami způsobenými živly nebo vzniklými v důsledku havárie, odcizení, vandalismu či neoprávněného užití vozidla. Při havárii slouží toto pojištění na krytí škod na vlastním automobilu. Pokud je škoda na vozidle způsobena druhým řidičem, jsou náklady na pokrytí hrazeny z povinného ručení druhého řidiče.
Jak bylo naznačeno v úvodu, existují čtyři základní rizika, proti kterým je možné sjednat havarijní pojištění vozidel, a to:

havárie,

krádež,

zničení či poškození živlem,

zásah cizí osoby (vandalismus).

Klient si může zvolit jednotlivá rizika, proti kterým se pojistit nebo si může sjednat komplexní pojištění, které kryje všechny zmíněná rizika. Ke zmíněným základním rizikům je možné dále sjednat připojištění:

čelní sklo,

zavazadla a věcí osobní potřeby,

úraz přepravovaných osob,

mimořádnou výbavy,

náklady za nájem náhradního vozidla.

Pojistné

Výše pojistného je závislá na mnoha faktorech, mezi které patří typ a značka vozidla, pořizovací cena vozidla, stáří vozidla, zvolené riziko, zvolená spoluúčast, region bydliště majitele vozidla, frekvence platby a bezeškodní průběh předchozího pojištění. Hlavním parametrem pro výpočet pojistného je aktuální cena vozidla. „Pro nová vozidla je to takzvaná nová cena, pro ojetá vozidla je to cena časová, nebo obecná (obecná cena je hodnota obdobného vozidla v autobazaru). Z uvedeného tedy vyplývá, že výše pojistného u starších vozů bude nižší než v případě nových automobilů.

Při rozhodování o havarijním pojištění je nutné zvážit především jeho ekonomickou výhodnost, tedy poměr aktuální ceny vozu k výši ročního pojistného. Například při staří automobilu více jak deset let toto pojištění postrádá smysl a některé pojišťovny tak stará auta ani nepojišťují.

Jak ušetřit na pojistném

Vzhledem k tomu, že cena vozidla s rostoucím časem klesá, je dobré postupně snižovat pojistnou částku tak, aby odpovídala aktuální ceně vozidla. Pojišťovna vyplatí v případě totální destrukce automobilu pouze jeho obvyklou tržní cenu v době havárie, proto je tedy zbytečné mít pojistnou částku vyšší a platit vyšší pojistné.

Kde pojištění sjednat

Havarijní pojištění v České republice nabízí mnoho pojišťoven jako například Allianz pojišťovna a.s., Česká podnikatelská pojišťovna a.s., Česká pojišťovna a.s., ČSOB Pojišťovna a.s., Direct Pojišťovna, Generali Pojišťovna a.s. nebo Kooperativa pojišťovna a.s.

Vzhledem k tomu, že řada pojišťoven nabízí možnost sjednání pojištění online, je výhodné toho využít, neboť pojistné bývá v tomto případě obvykle nižší. V závěru ještě připojuji ještě odkaz na stránky, kde je možné si udělat kalkulaci pojistného.

Článek Havarijní pojištění byl publikován 25. února 2009 v 23.00 v rubrice Pojištění. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...