Stavební spoření: jaké změny nás čekají?

Tagy:  stavební spoření, příjem, investice, zhodnocení, výnos, rozpočet, deficit, státní podpora

Stavební spoření: jaké změny nás čekají?

Stavební spoření patří již mnoho let k nejoblíbenějším produktům na našem trhu s finančními produkty. Občanům umožňuje spořit výhodně a bez rizik. V posledních letech je však také předmětem zájmu našich politiků a jejich debat. Povolební situace pak připravila půdu pro jejich činy. Nyní už se o změnách týkajících se stavebního spoření jen nehovoří, akce už má první výsledky.

Bude se danit

První změna se týká jak státní podpory, tak úroků. V příštím roce se totiž bude obojí danit. Toto zdanění způsobí, že maximální výše podpory dosáhne 2250 korun. Daň tak činí celých 50 procent. Další položkou, ze které se bude odvádět daň, je pak úrok. V následujících letech se budou danit už pouze úroky. Daň je zatím stanovena jako 15% daň z příjmu. Po celou dobu byly úroky ze stavebního spoření osvobozeny.

Sníží se státní podpora

Další novinkou, o které se již tak dlouho hovoří, je snížení státní podpory. V prvním roce bude snížena jen nepřímo díky odvedeným daním, v dalších letech se již danit sice nebude, bude ale snížena. Nová výše maximálního příspěvku byla stanovena na 1500 korun.

Proč takové změny?

Možná si také pokládáte otázku, proč to všechno? Odpověď je jednoduchá. Jsou to problémy s rozpočtem. Vláda se snaží snížit deficit rozpočtu a zde vidí příležitost, jak peníze ušetřit. Počítá, že díky těmto změnám v oblasti stavebního spoření ušetří až 7,5 miliardy korun. Smluv na stavební spoření je totiž v současnosti uzavřeno zhruba pět milionů.

Lze dělat změny i u stávajících smluv?

Tak zní další často pokládaná otázka. Založit si stavební spoření za jistých podmínek a po nějaké době se dočkat výrazných změn je velmi nepříjemné. Bohužel to však možné je. Smluvní podmínky se totiž odvolávají na aktuálně platnou výši státní podpory.

Pro klienty to znamená výrazné nepříjemnosti. Stavební spoření „zmrazí“ jejich finance na dlouhých šest let. Po tuto dobu jsou finance blokované, tuto nepříjemnost kompenzovala skutečnost, že jsou peníze dobře úročené. Pokud však výnosy klesnou, už se stavební spoření jednoduše nevyplatí.

Jeden vstřícný krok směrem k občanům?

Dle výroků některých politiků má vláda zájem na tom, aby si občané našli nové příležitosti, jak investovat. Jednou z nich by měla být i možnost nákupu státních dluhopisů. Údajně by jim touto cestou vláda přinesla zajímavé zhodnocení, navíc by stimulovala bankovní sektor ke změně nabízených produktů.

Jestli si chcete založit novou smlouvu, tak se podívejte na srovnání stavebního spoření.

Článek Stavební spoření: jaké změny nás čekají? byl publikován 3. srpna 2010 v 00.00 v rubrice Spoření. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...