Žít single se může prodražit

Tagy:  životní náklady, nájem, bydlení, úspory

Žít single se může prodražit

Žít single je jedním z trendů dnešní doby. Maximální osobní svoboda, pocit volnosti a nezávislost, to je jedna strana mince. Na té druhé najdeme méně příjemnější souvislosti, a to třeba vyšší životní náklady.

Život singles je předmětem ekonomických studií

O to, jak vypadá život singles, se začali zajímat už i ekonomové. Na základě logických úvah i propočtů došli k závěru, že žít jako single se může významně prodražit. Dle některých se pak volnost prostě nevyplácí.

Co je největší žrout peněz?

Každý, kdo se někdy rozhodl žít sám, dokáže na tuto otázku bez přemýšlení odpovědět. Tím, co obvykle stojí nejvíce, je totiž bydlení, většinou nájem z počátku. Připadne na něj a s ním související položky velká část příjmu. Situace se mění dle čtvrti, města, regionu či země, někde dosahují nájmy astronomických částek a obětovat musíme třeba i 70 procent příjmů.

Singles žijící sami tak platí za nájem zhruba dvojnásobek toho, co jejich přátelé žijící v páru. Ti se totiž o náklady podělí.

Drobnosti, které se nezdají

K výdajům je třeba připočítat i takové drobnosti, jako jsou paušály za internetové připojení či kabelovou televizi. Počítat ale také musíme třeba s vybavením domácnosti či náklady na její chod. Takových položek, které stojí jednotlivce stejně jako pár, je celá řada.

Nezapomeňte na potraviny

Není výjimkou, že lidé žijící sami mají problém s nákupy potravin. Trendem jsou velká, rodinná balení. Ta však rozhodně nejsou řešením pro samostatně žijící zákazníky. Ti mají totiž dvě možnosti – sníst co největší část balení nebo přebytky vyhodit. Ani jedna z možností není šetrná a jistě nepotěší. Do jisté míry se již trh přizpůsobuje změně potřeb zákazníků a nabízí balení v odpovídajících velikostech. Sice je často k dostání menší balení, ovšem stejně je relativně drahé.

Jak to řeší jinde?

V některých zemích je mnohem častějším jevem setrvávání v „rodném hnízdě“ i v dospělosti. Třeba v Itálii není výjimkou najít třicátníky v jednom bytě s rodiči. Volí tak jednodušší a levnější variantu žití.

Dalším způsobem, jak se vypořádat s vysokými náklady, je sdílení bytů. Takto žijí mladí lidé třeba ve Španělsku, už dávno to není pouze záležitostí studentů. Pokud obyvatelé takového bytu tráví velkou část času mimo obydlí, není téměř co řešit. Podělí se spolu o nájem, různé paušální poplatky, ale třeba i o rutinní záležitosti typu úklid společných prostor.

Článek Žít single se může prodražit byl publikován 6. srpna 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (3).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...