Minimální mzda, u nás i v Evropě

Tagy:  minimální mzda, plat, zaměstnanci, peníze

Minimální mzda, u nás i v Evropě

Definujme pojem minimální mzda

Minimální mzda stanovuje nejnižší přípustnou výši odměny plynoucí z pracovně právního vztahu. Základní úpravou této problematiky se zabývá zákoník práce, konkrétní výše minimální mzdy je pak uvedena vždy v nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů.

Minimální mzda platí pro všechny zaměstnance, zrovna jako pracovníky pracující na dohodu o pracovní činnosti či o provedení práce. Rovněž nerozlišuje vztahy na dobu určitou, neurčitou či souběh poměrů. Žádným vnitropodnikovým dokumentem nelze výši minimální mzdy snížit.

Minimální mzda je vyjádřena v hrubém v korunách za hodinu a za měsíc při plném pracovním úvazku. U některých skupin zaměstnanců, například mladistvých, je výše minimální mzdy dále upravována.

Sazby minimální mzdy

Výše minimální mzdy se v posledních letech značně vyvíjela, za posledních deset let se zdvojnásobila. Od roku 2007 se drží na 8000 měsíčně hrubého.

Minimální mzda ve světě

Někoho informace o minimální mzdě v jiných zemích pobuřují, v jiném vyvolávají touhu po daleké cestě. Ne všechny země však jsou na tom zrovna „růžově“.

Evropské země lze rozdělit na několik skupin dle výše minimální mzdy. Podívejte se, jakou minimální mzdu, v přepočtu na eura mají některé evropské země.

Země s nejvyšší minimální mzdou zaručuje svým zaměstnancům celých 1641 euro měsíčně, je jí Lucembursko. V závěsu se drží Irsko, dále Belgie, Nizozemí a Francie, minimální mzda se pohybuje mezi 1 343,77 a 1 499,33 eury. Přesných tisíc euro mají zaručených Rakušané, Andořané si přijdou na minimálně 915 euro. Následuje Kypr, Řecko, Island, Malta a Španělsko, všechny země drží minimální mzdu v rozmezí 624 až 840 euro.

Mnozí budou překvapeni, že země jako Slovinsko, Portugalsko, Chorvatsko, Turecko a dokonce i Polsko zaručují svým pracovníkům vyšší minimální mzdu než Česká republika. Slovenská minimální mzda je jen o euro nižší než ta naše, při změnách kurzu se tedy může dostat dokonce i výše.

Země s minimální mzdou nižší než 100 jsou pouze čtyři. Jsou jimi Bělorusko, Ukrajina, Černá Hora a Moldavsko. Moldavsko má zcela nejnižší minimální mzdu odpovídající 43 eurům.

Minimální mzdu neznají

V některých zemích, například těch severoevropských, minimální mzdu vůbec neznají. Nepotřebují ji. Výhodné podmínky totiž zaměstnancům zajišťují kolektivní smlouvy.

Článek Minimální mzda, u nás i v Evropě byl publikován 29. května 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (4).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...