Finanční poradce – mají jejich služby smysl?

Tagy:  finanční poradenství, finanční konzultant, investice, půjčka, spoření, finanční produkty, úvěr, hypotéka

Finanční poradce – mají jejich služby smysl?

Možná máte pocit, že finančními poradci se to kolem jenom hemží. Někteří jsou jimi „oficiálně“, jiní se k tomu sice nepřiznají, ale ve finále vidíme, že se od těch prvních vůbec neliší. Přemýšlíte o tom, zda jejich služby využít, či před nimi raději „zavřít dveře“?

Finanční poradenství

Finanční poradenství se v posledních letech stalo velmi rozšířeným oborem. Lidé živící se v této oblasti už pokryli celé území republiky. Lze tedy stěží uvěřit, že by existovala osoba, která se s nimi ještě nikdy nesetkala. Mimo to bývají také značně draví, tím se pravděpodobnost ještě znatelně snižuje.

Právě ona dravost udělala tomuto oboru špatnou reklamu. Z poradců se stali prodejci s jediným cílem – prodat teď a tady za každou cenu a pak jít, jak se říká, o dům dál. Takový obrázek má o nich asi většina populace. Ne vždy ale finanční poradce musí být bezpodmínečně takovým dravcem. Pokud narazíte na solidního poradce, jehož zájmem je vám skutečně pomoci, může se vám to vyplatit.

Co finanční poradci nabízejí?

Každý poradce má určité portfolio produktů, které nabízí. Někteří se věnují pouze produktům od určitých společností, jiní mají širokou paletu zahrnující snad všechny produkty dostupné na českém trhu. Někteří se také specializují na určitý typ produktů, jiní mají v portfoliu zastoupeny všechny myslitelné typy.

Produkt samotný ale není tím nejzásadnějším, co finanční poradce klientovi přináší. Nejdůležitější je ono poradenství. Poradce by měl důkladně analyzovat situaci klienta včetně vyhlídek na několik let dopředu. Analýza je velmi důležitá, jelikož musí důkladně poznat jak klienta samotného, tak jeho situaci a potřeby. Účelem poradenství je totiž „ušít řešení na míru“.

Po důkladné analýze nastupuje poradce s návrhy možných řešení. Tyto návrhy by měl dostatečně obhájit, to znamená říci, proč právě tato řešení jsou lepší než všechna ostatní. Zde totiž často dochází k jednomu z největších problémů – poradce může radit na základě výše vlastní provize a ne na základě potřeb klienta.

Má to tedy smysl využívat služby finančního poradce?

Finanční poradce se může vyplatit, pokud si ho správně vybereme. Velmi důležitá je profesionalita. Také ale záleží na nás samotných. Měli bychom mít dobrou představu o tom, co potřebujeme, hodí se mít přehled o produktech řešících náš problém. Je dobré sbírat reference o jednotlivých poradcích či poradenských společnostech. Profesionální společnosti mohou nabízet i podmínky výhodnější, nadstandardní. Je proto vždy nutné přemýšlet o tom, co nám služba poradce v konkrétním případě přinese.

Článek Finanční poradce – mají jejich služby smysl? byl publikován 19. března 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...