Obchodování s komoditami jako cesta k bohatství

Tagy:  obchodování s komoditami, komoditní trh, futures, termínové obchody, investice, burza

Obchodování s komoditami jako cesta k bohatství

Komodity jsou se dostávají stále častěji do středu zájmů drobných i větších investorů. A prognózy tento trend ještě podporují.

Komodity pro začátek?

Obchodování s komoditami je mnohým začínajícím investorům srozumitelnější. Komodita, jednodušeji řečeno surovina, je snadno představitelná. Za slovem komodita se může skrývat například ropa či plyn, káva, pšenice či čaj, také ale třeba mléko či maso. A fakt, že je třeba s nimi obchodovat, aby se vůbec dostaly ke koncovému zákazníkovi, je nepopiratelný.

Také změny ceny jednotlivých komodit si lze jednodušeji představit. Například u kávy – káva je velmi oblíbená, poptávka je ohromná a jeden rok úroda poklesne. Jaký vliv to bude mít na cenu, za kterou se bude káva obchodovat? Cena pochopitelně vzroste. Obchodníci vědí, že kávu mohou prodat dráž, vždyť zákazníků je stále dost a kávy nedostatek. A navíc, vždyť mohou mít zisky.

Díky těmto přirozeným principům „vidí“ do obchodování s komoditami každý lépe.

Jak na to?

Obchodování s komoditami, mezinárodně označované jako trading commodities či u nás termínové obchodování, je podobné jako obchodování cennými papíry. Ke všemu stačí internet a obvykle pak telefon pro spojení s brokerem. To nejdůležitější je ale pohotovost a stálé sledování vývoje.

Princip obchodování s komoditami

Jak již bylo výše řečeno, odbornějším jazykem se tyto obchody označují jako termínové obchody či futures. To znamená, že uskutečňované obchody jsou vázány na určitý termín. Tento termín je termínem plnění. Pro představu investor v červnu nějakou komoditu koupí a plnění se uskuteční v prosinci. Pokud se jedná o obchodníka s komoditami a ne o koncového klienta, tato komodita přejde opět do vlastnictví někoho jiného. Investor tedy nemá zájem o komoditu, pouze ji chce později výhodně prodat a rozdíl mezi prodejní a nákupní cenu minus poplatky bude jeho zisk.

Férový obchod

Obchodování s komoditami je relativně průhledné a velmi dobře hlídané. A především je to férový obchod. Výhodný je pro všechny strany. Pro zajímavost má tento typ obchodů velmi poutavou historii. Byl totiž jedním ze způsobů, jak mohli například farmáři získávat kapitál pro svoji činnost. Farmářům to zajistilo finance na hospodaření a měli jistotu, že jejich úrodu někdo odebere. Na druhé straně obchodníci věděli, že mají zajištěné potřebné množství suroviny.

Článek Obchodování s komoditami jako cesta k bohatství byl publikován 1. ledna 2010 v 00.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...