Investiční diamanty

Investiční diamanty

Investiční diamanty

Investiční diamanty podobně jako investiční zlato představují v období nestability kapitálových trhů jedny z těch nejstabilnějších aktiv, do kterých je možné investovat. Opět platí jako u zlata, že se jedná spíše o zachování reálné hodnoty vložených prostředků než investici, která by přinesla vysoké zhodnocení.

Nejčastěji se diamanty ve své surové podobě vyskytují jako čirý kámen, ale mohou být zbarveny i lehce do žluta, růžova, modra nebo i vzácně do černa. Tento drahokam vzniká uvnitř zemské kůry a je tvořen jediným prvkem, a to uhlíkem. Diamanty se dostávají na povrch díky vulkanickým erupcím. Cesta tohoto kamene na povrch musí být opravdu rychlá, neboť diamant se při 1200 stupních celsia a bez přístupu vzduchu mění na grafit. Ložiska diamantů se vyskytují zejména v Rusku, Austrálii, Jihoafrické republice, Zairu a Botswaně.

Vlastnosti kamene

U diamantů se zohledňuje několik kritérií, jedná se o barvu, čistotu, hmotnost a kvalitu brusu. Pokud jde čistotu kamene, ta je určována pomocí stupnice čistoty. Dalším důležitou vlastností kamene je hmotnost, která se mezinárodně uvádí v karátech, zaokrouhlená na dvě desetinná místa. Další důležitou vlastností, která zvyšuje hodnotu surového kamene, je kvalita brusu. Existuje několik typů briliantového brusu, které se liší v procentech odražených světelných paprsků. Typ brusu, který odráží nejvíce světelných paprsků je Eulizův brus. Tento brus vznikl v roce 1972 a odráží 100 % světelných paprsků.

Charakteristika investičních diamantů

Každý investiční diamant musí být opatřen mezinárodním certifikátem, který vydává geologická laboratoř. V tomto certifikátu je obsažena kvalita kamene, tedy barva, čistota, kvalita a kvalita brusu. Pouze ty opravdu kvalitní diamanty jsou zárukou toho, že hodnota kamene nebude podléhat ekonomickým, politickým nebo inflačním vlivům. K nejznámějším střediskům obchodů s diamanty jsou Antverpy. Aktuální hodnotu investičních diamantů je možné zjistit v celosvětově respektovaného indexu cen, zvaného RAPAPORT DIAMOND REPORT. Problém v tomto případě je, že Rapaport Diamond Report není volně přístupný všem.

Je diamant dobrá investice?

Určit jestli je investice do diamantů dobrá investice záleží na mnoha faktorech, ale především je to závislé na tom, co investor od své investice očekává. Určitě existují investice, které vyžadují menší nároky na kapitál a přinesou v budoucnu vyšší výnos. Ovšem důležité je zohlednit míru rizika, kterou investor podstupuje. V případě investičních diamantů je dobré nakupovat pouze velmi kvalitní diamanty, u kterých hodnota v čase roste. Ty však vyžadují vynaložení značných prostředků. Tyto skutečnosti už závisí na samotném investorovi, jestli má k dispozici dostatek prostředků a jestli preferuje nízké riziko a tomu odpovídající nižší výnos oproti jiným investičním instrumentům. Z historického hodnocení růstu cen diamantů vyplývá, že roční nárůst ceny je možné očekávat v rozmezí 7 – 10 procent. Investiční diamant by měl dosahovat následujících parametrů:

Barva (Colour): pouze čistě bílé kameny barev D – F (dle GIA).

Čistota (Clarity): vysoce čisté kameny stupně FL – VS (dle GIA).

Hmotnost(Carat): doporučená hmotnost 0,5 – 1,5 ct.

Brus (Cut): dokonale broušené kameny se správnými proporcemi a symetrií.

Investice do diamantů

Závěr článku bude věnován kladům a záporům investičních diamantů. Mezi ty kladné charakteristiky tohoto druhu investice patří:

  • Nízké riziko investora.
  • Poměrně stabilní růst hodnoty.
  • Nepodléhá výkyvům ekonomického cyklu nebo politickým změnám.

Jako nevýhody by se daly označit:

  • Vysoká náročnost na prostředky.
  • Poplatky za úschovu.
  • Náklady na pojištění.

Zajímavé odkazy: http://www.e-diamant.cz/eshop.php?…, http://diamantovyweb.cz/index.html

Článek Investiční diamanty byl publikován 14. února 2009 v 15.33 v rubrice Investice. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...