Investiční zlato

Tagy:  investice do zlata, bílé zlato, stříbrné zlato, zlaté cihly, blaznovo zlato, zlate mince, zlate šperky

Investiční zlato

Investiční zlato

Investiční zlato představuje reálné aktivum, které slouží především jako ochrana majetku před vlivem inflace. V tomto ohledu je investiční zlato vhodné zejména pro tvorbu finanční rezervy, která je zároveň velice likvidní.

zlaté mincezlaté mince

Formy investčního zlata

Investiční zlato má podobu uzančních slitků nebo zlatých investičních mincí. Uzanční slitky, veřejnosti známé především jako zlaté cihly musí ze zákona dosahovat ryzosti nejméně 995 tisícin. Tato forma investičního zlata se vyskytuje v hmotnosti od 1 do 1000 g (zpravidla 1 g, 5 g, 50 g, 250 g, 500 g a 1000 g). Zlaté slitky mají obvykle ryzost 999 tisícin (24 karátů), nesou označení výrobce, identifikační číslo a údaj o hmotnosti. V případě slitků menších hmotností jsou dodávány i certifikáty osvědčující pravost. Jen pro ilustraci pro výrobu šperků se obvykle využívá zlato o ryzosti 585 tisícin (14 karátů).
Druhou formou investičního zlata jsou investiční zlaté mince. Tyto mince musí ze zákona dosahovat ryzosti nejméně 900 tisícin a musí být raženy po roce 1800. Snad nejznámější investiční zlatou mincí je Krugerrand. Tato mince se začala razit v roce 1967 v Jihoafrické republice. Vzhledem k politice apartheidu tehdejšího jihoafrického prezidenta, po kterém je mince pojmenována, bylo v minulosti na tuto minci uvaleno embargo, což mělo negativní vliv na její cenu. Zlatý obsah této mince je přesně jedna trojská unce, tedy 31,1g. Za zmínku stojí, že tato mince se objevila i v holywoodském akčním filmu Smrtonosná zbraň 2.

Cena investičního zlata

Cena investičního zlata je určována vývojem cen zlata na světových trzích. Velkou roli v determinaci tržní ceny zlata hraje i kurz dolaru. Zásadní vliv má pak na cenu zlata tzv. London gold fixing, který je určován dvakrát za den. Cena zlata na světových trzích je uváděna v dolarech za trojskou unci. V současné době se cena pohybuje okolo 836 dolarů za unci. Pro představu o vývoji ceny zlata, tak v roce 2004 byla průměrná cena za unci 410 dolarů.

Jak investovat

Investici do zlata je možné realizovat několika způsoby, například prostřednictvím zlatých certifikátů, zlatých fondů nebo nakupovat zlato v jeho fyzické podobě. Nákup zlata v podobě slitků nebo investičních mincí v tomto ohledu představuje nejjednodušší a nejjistější investici. Pokud se rozhodnete právě pro tuto možnost, je nutné dodržovat několik zásad.

  • Při nákupu zlata je nutné sledovat jeho nákupní cenu a porovnávat přirážky obchodníků.
  • Disponovat dostatečným množství informací.
  • Prověřit obchodníky, od kterých nakupujete a nákupy provádějte pouze u zavedených firem.
  • Nakupujte skutečné investiční zlato ( přesné vymezení investičního zlata je možno nalézt v zákoně o DPH § 92 a § 92a, je zde obsažena i příjemná informace o tom, že investiční zlato je osvobozeno od uplatňování DPH).

Nabídku investičního zlata je možné spolu s dalšími informace nalézt na www.zlate-cihly.cz nebo www.avarrio.cz. Podrobné informace o aktuálním kurzu zlata je možné najít na www.kitco.com.

Článek Investiční zlato byl publikován 8. září 2008 v 12.45 v rubrice Investice. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...