RPSN kalkulačka

RPSN kalkulačka

Co to je RPSN

RPSN vyjadřuje míru nákladů z úvěru za období jednoho roku. Toto číslo spotřebiteli umožňuje snadno zhodnotit výhodnost nabízeného úvěru. Přesný význam zkratky RPSN je roční procentní sazba nákladů. V této sazbě jsou zahrnuty veškeré náklady související s úvěrem (např. poplatek za vedení úvěrového účtu, úroková sazba z úvěru a jiné další poplatky, které souvisí s úvěrem).

Rozdíl mezi RPSN a úrokovou sazbou z úvěru

Úroková míra představuje procentní navýšení půjčené částky za určité časové období. Výše úrokové sazby z úvěru je závislá na mnoha faktorech. Jedním z těchto faktorů je základní úroková sazba centrální banky. Tedy s klesající základní úrokovou sazbou, lze předpokládat i snižování úrokových sazeb úvěrových produktů. Nicméně nemusí to platit za všech okolností. Mezi další faktory, které mají vliv na výši úrokové sazby, je délka splatnosti úvěru, zajištění úvěru, hodnocení bonity klienta a jiné. Obecně by se dalo říci, že čím je úvěr dostupnější (banka nebo jiná úvěrová instituce vyžaduje minimum dokladů, nevyžaduje zajištění apod.), tím větší riziko pro věřitele úvěr znamená a tím vyšší bude požadovat výnos, respektive úrok z úvěru.

I přesto, že úroková sazba představuje hlavní část nákladů na úvěr, není zdaleka jediným nákladem. S úvěrem jsou spojeny další poplatky, jako například za vedení úvěrového účtu nebo převody peněz. Tyto poplatky se liší podle instituce, neboť každá banka nebo jiná úvěrová instituce má jiné podmínky úvěru. V tomto ohledu tedy RPSN představuje efektivnější nástroj pro hodnocení úvěru než samotná úroková sazba, neboť RPSN vyjadřuje souhrn celkových nákladů na úvěr a úroková sazba je pouze součástí RPSN.

RPSN již od …

Velmi oblíbené slovní spojení prodejců úvěrů, na které je nutné dát si dobrý pozor. Výška RPSN je závislá na mnoha faktorech (hlavní součástí nákladů na úvěr je úroková sazba a její velikost je závislá například na době splatnosti, celkové částce pod.), proto i RPSN v případě stejného úvěrového produktu může být různá. Vliv na její výši může mít výše čerpaného úvěru nebo doba splatnosti. Uváděná nejnižší RPSN v reklamě většinou představuje velmi obtížně splnitelné podmínky pro běžného klienta. Rozpětí mezi RPSN může být velmi výrazné, běžně se vyskytuje přibližně (u spotřebitelských úvěrů) od 10 % do 30 %, ale může být i mnohem vyšší!

RPSN kalkulačky

Správnost údajů o výši RPSN v případě zvažování úvěru je možné ověřit na: http://www.penize.cz/kalkulacky/RPSN nebo http://www.ffsczech.cz/…-kalkulacka/.

Závěrem

Na závěr tohoto článku bych ještě rád zdůraznil, aby si každý zájemce o některý z úvěrových produktů zajistil, co nejvíce relevantních informací o produktu (vyjma RPSN např. podmínky předčasného splacení, možnost sjednání pojištění neschopnosti splácet apod.), ověřil si důvěryhodnost instituce, ale hlavně také zvážil, zda si může úvěr dovolit a jestli je opravdu nutný.

Článek RPSN kalkulačka byl publikován 26. ledna 2009 v 18.29 v rubrice Půjčky. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...