Důchodová reforma

Tagy:  Důchod, Důchodová reforma, Důchody

Důchodová reforma

Důchodová reforma již začala

Politické strany již před parlamentními volbami v roce 2006 zdůrazňovali nutnost změnit stávající důchodový systém. Kvůli demografické situaci v České republice nelze pokračovat tímto stylem i nadále.

Jak to chtěli?

Jediná KSČM před volbami chtěla zachovat plně solidární systém. ČSSD se přikláněla také k průběžnému financování, ale chtěla zavést pomyslné osobní účty, na nichž by bylo vidět, kolik kdo již našetřil, a povinné soukromé spoření v zaměstnaneckých fondech. KDU-ČSL a SZ chtěli kombinovat solidární a individuální systém. Lidovci nabízeli voličům možnost přesměrovat část odvodů (8%) na soukromá spoření a snižování odvodů plozením a výchovou dětí. Zelení chtěli do důchodů promítnout i výši platů, dobu pojištění a očekávanou dobu dožití a podporovat soukromé spoření státním příspěvkem. ODS reformu pojímala před volbami jako příklon k individuu a jeho svobodné volbě. Jejich reformu charakterizovala snaha posílit odpovědnost lidí, zmenšení přerozdělování a zjednodušení a zlevnění celého systému. Stát měl garantovat stejnou výši důchodů pro všechny, hrazenou ze solidárního konceptu důchodového systému. Výše odvodů měla poklesnout a úsporu mohli lidé buď uložit na soukromé spoření, nebo utratit jinak a ve stáří spoléhat pouze na státem vyplácený důchod.

Jak to dopadlo?

Proces transformace již započal. Ministerstvo práce a sociálních věcí vedené Petrem Nečasem (ODS) již předložilo návrh první etapy změn:

  • důchodový věk se má postupně zvyšovat až na 65 let,
  • doba pojištění pro nárok na důchod se má také prodlužovat z 25 na 35 let, a to včetně náhradních dob pojištění, ze kterých bude vyjmuta doba studia,
  • senior bude mít možnost být výdělečně činný a zároveň pobírat polovinu starobního důchodu,
  • bude zavedena třístupňová invalidita podle poklesu pracovní schopnosti.

Co je ještě v plánu?

Práce na druhé a třetí etapě důchodové reformy by měly pokračovat letos a v příštím roce. Plánují se změny jak ve veřejném, tak soukromém důchodovém pojištění. Každý by měl po dokončení reformy mít možnost částečně se vymanit z veřejného systému a spořit si na stáří sám. Lidé se nebudou rozhodovat, zda chtějí platit, nebo neplatit, ale zda se zcela chtějí spoléhat na stát, nebo část důchodu financovat prostřednictvím spoření u soukromých finančních subjektů. Finance na tak rozsáhlou změnu by byly pokryty výnosem z dividend a privatizace části státního majetku.


Foto: Geert van Eijk

Článek Důchodová reforma byl publikován 8. dubna 2008 v 18.42 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Michaela Smutná. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...