Americká ropa zdolala hranici 100 dolarů za barel

Tagy:  americká ropa, britská ropa, cena ropy, ceny ropy

Americká ropa zdolala hranici 100 dolarů za barel

Ano, americká ropa pokořila další hranici. Tentokráte hranici 100 amerických dolarů za jeden barel, tedy asi za 159 litrů této suroviny. Oproti pondělní závěrečné ceně si tak americká ropa polepšila o 4 než čtyři dolary. Přesněji o 4 dolary a 51 centů. Závěrečná cena ropy v úterý byla totiž 100,01 dolaru za barel. Dosavadní rekord byl 99 dolarů a 62 centů za barel, tato cena byla aktuální 2. ledna tohoto roku.

Na rekordní hranici se dostala i britská ropa Brent, jejíž cena vzrostla na konečných 98,51 USD za barel. Ta poskočila o 3 dolary 9 centů oproti pondělní ceně při uzávěrce obchodování na burzách.

Ceny ropy se derou nahoru již několik dní. Je to zaviněno hned několika faktory. Prvním je velký zájem o tuto surovinu, ten však sám o sobě ceny tak vysoko nezvedne. Prvním impulsem ke zvyšování cen byl střet USA s Venezuelou. Venezuela totiž zastavila přísun ropy největší ropné firmě na světě, americkému podniku Exxon Mobil. Prezident Venezuely Hugo Chávez dokonce vyhrožuje, že zastaví veškéré dodávky ropy do spojených států. Dalšími důvody je zastavení dodávek ropy do Německa ruským ropným gigantem – firmou Lukoil – či požár rafinerie v Texasu.

O dalším vývoji ceny ropy se pravděpodobně rozhodne 5. března. V tenio den bude OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) rozhodovat o výši těžby. Nepředpokloádá se, že by se měl objem těžby zvyšovat, spíše hrozí, že by se mohl snížit. V tom případě by ceny ropy vyletěli ještě výše.

Článek Americká ropa zdolala hranici 100 dolarů za barel byl publikován 20. února 2008 v 12.12 v rubrice Novinky. Autorem článku je Martin Jurča. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...