Pronajímání bytu. Vyplatí se vůbec?
Přiznejme si, že je to krásná představa. Vlastnit několik nemovitostí, ty za úplatu pronajímat a jen si užívat získaných peněz. Bez většího úsilí nebo hodin a hodin strávených v práci. Krásný život rentiéra. Jenže – nic na světě není černobílé. Pronajímání bytu rozhodně není procházka růžovým sadem, a pokud na něm chcete vydělat solidní peníze, musíte se řídit několika pravidly. Víte jakými?
Lidi to chtějí mít blízko
Asi vás nepřekvapí informace, že při koupi bytu určeného k pronájmu musíte hlavně vybrat dobrou lokalitu. Ale co to vlastně dobrá lokalita je? Většina lidí chce bydlet v blízkosti svého pracoviště. Proto je stále velký zájem o byty v centru nebo minimálně blízko centra větších měst. Pokud pořídíte byt v novostavbě 20 km od Brna, budete se muset smířit s nízkým nájemným. A nejspíš s mladšími (a tedy méně stabilními) nájemníky.
V Praze je blaze…
…ale bohužel i draze. Byty v Praze jsou extrémně předražené a rentabilita investice do takové nemovitosti nebývá nijak závratně vysoká. Odborníci na investice proto doporučují koupit byt v nějakém středně velkém městě. Ideálně kolem 50–100 000 obyvatel. Namátkou třeba v Teplicích, Hradci Králové nebo Opavě. Náklady na nákup nemovitosti jsou v takových městech menší, přičemž cena za pronájem se zase tolik neliší. Přeloženo do obchodního jazyka – skvělý poměr cena / výkon.
Zájem bývá o menší
Už víme, kde bychom měli byt koupit. Teď vyvstává další otázka – jaký? Malou garsonku nebo prostorný byt 3+1? Obecně se mnohem lépe pronajímají menší byty. Je to dané cílovou skupinou – byty na pronájem shánějí hlavně studenti nebo mladé páry. Větší rodiny už obvykle bydlí, případně chtějí byt spíše do osobního vlastnictví. Menší byty vás nebudou stát tolik peněz a opět platí, že výnos z pronájmu zůstává solidní.
Nebude to bez práce
Už jste koupili byt a malujete si, jak budete každý měsíc inkasovat peníze? Aniž byste museli hnout prstem? Zklameme vás. První úkoly vás čekají hned po koupi – musíte sehnat nájemce. Buďto oslovte realitní kancelář, nebo si byt hezky nafoťte a sežeňte zájemce sami. Ale ani poté, co nájemce získáte, nemáte vyhráno. Na byt byste měli čas od času zajet. Podívat se, zda vám nájemce neničí vybavení. A taky se občas zastavit na domovní schůzi. Proto je vždy lepší, když máte byt v blízkosti svého vlastního bydliště.
Článek Pronajímání bytu. Vyplatí se vůbec? byl publikován 22. května 2014 v 22.00 v rubrice PR články. Autorem článku je redakce. Pro diskusi slouží komentáře (0).
Podobné články
- Zhodnoťte si investici do bytu 11.05.2015 23.30
- Vyplatí se platit za správu bytu na pronájem? 22.03.2017 23.45
- Pronájem luxusní kanceláře i pro začínající podnikatele 01.12.2014 15.45
- Rekonstrukce bytu od A do Z jedině s odborníky 24.07.2017 15.00
- Jak vybrat a koupit byt a nepřijít o úspory? 2. část 11.11.2014 00.00
Top 10
- Chcete vrátit zboží? Kdy je to možné?
- DPH – o Zákoně o DPH v kostce
- Opravy v pronajatém bytě. Kdo je platí?
- Kryptoměna jako zajímavá investice
- Audit – co to je a k čemu je dobrý?
- Chraňte hodnotu svého majetku a volte zlato jako investici
- Nepodceňujte online a offline marketing, přinese vám nové zákazníky
- Psychika člověka hraje důležitou roli v životě
- Ferratum SMS půjčky
- Obchodní společnosti – druhy a charakteristika
Tagy
půjčka půjčky čalounění Investice založení firmy podnikání banky Zákon o odpadech důchod pojištění