Zdanění výsluhových příspěvků

Tagy:  výsluhové příspěvky, daně, zdanění, daň z příjmu,

Zdanění výsluhových příspěvků

Naše vláda zavádí v poslední době řadu novinek, které mají přinést do státní kasy více financí, a to zejména prostřednictvím zdaňování dosud nezdaňovaného či zvyšování stávajících daní. Ani výsluhové příspěvky to tentokrát neminulo.

Výsluhové příspěvky

Výsluhové příspěvky jsou příspěvky bývalým policistům, vojákům, hasičům či dalším příslušníkům bezpečnostních sborů, kteří odsloužili určitý počet let. Vyměření nároku na něj se provádí na základě příslušného zákona, tedy například u vojáků na základě zákona č. 221/1999 o vojácích z povolání.

Reklamní tip: Virtuální sídlo si můžete zařídit na adrese sidla-kancelare.cz

Nová úprava

Od 1. ledna 2011 vchází v účinnost nový zákon č. 346/2010 Sb, který nahrazuje dřívější zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Zákon je však pro běžné občany značně nepřehledný a není divu, že jim k orientaci nepomůže. Tímto se také mění přístup k výsluhovým příspěvkům a ruší se jejich osvobození od daně z příjmu. Od počátku roku tedy i výsluhové příspěvky, s jedinou výjimkou odchodného podléhají dani z příjmu. Daň byla stanovena na 15 procent.

Pochyby o „legálnosti“

Zdanění výsluhových příspěvků je pro ty, jichž se to týká, nepříjemná novinka. Odvádět najednou z dříve nezdaňované odměny 15 procent je velká změna a tudíž se hledají různé cesty, jak z toho ven. Cesta, jak se tomu vyhnout či jak to zvrátit, neexistuje. Placení daně je povinnost, od které osvobodit v tomto případě nejde. Nejedná se ani o protiústavní či jakkoliv nelegální krok vůči občanům tyto příspěvky pobírajícím.

Opět ryba pro média

Nového danění výsluhových příspěvků se s radostí chytila média, která se postavila na jednu, nebo na druhou stranu. To vyvolalo vlnu popuzených vysloužilých příslušníků bezpečnostních sborů, na druhé straně občany, kteří ve výsluhových příspěvcích nevidí smysl. To je již otázka samotných příspěvků a zde lze jen říci, že ten, kdo skutečně věrně sloužil zemi má na příspěvek nárok ze všech hledisek. Na druhé straně, prakticky všechny legální příjmy podléhají dani z příjmu a neexistuje důvod, proč by výsluhové příspěvky měly být výjimkou. V praxi však zdanění výsluhových příspěvků neznamená nic jiného než jejich snížení.

Článek Zdanění výsluhových příspěvků byl publikován 13. března 2011 v 00.00 v rubrice Daně. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (45).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...