Podvody, které vás připraví o peníze

Tagy:  peníze, podvod, předváděcí akce

Podvody, které vás připraví o peníze

V televizi i na internetu stále slyšíme a čteme o podvodech, které opět a znovu okrádají lidi o peníze. Jsme ale natolik pozorní, abychom se zrovna my nachytat nenechali? Jaké jsou nejčastější a nejúspěšnější podvody?

Podvodníci jsou vynalézaví

Dnešní podvodníci mají osvědčené kousky i zcela nové triky, jak ostatní připravit o peníze. Opatrnosti tedy není nikdy dost, navíc si musíme zvyknout učit se z chyb, a to vlastních i cizích.

Předváděcí akce, snad nepřekonatelná stálice

Už mnoho let jsou hitem různé předváděcí akce. Často jsou schovány za lepším označením – jsou to různé ty výlety, obvykle s obědem nebo drobným dárkem. Výsledkem jsou pak hodiny strávené za zavřenými dveřmi s takzvanými odborníky, špičkovými výrobky a neodolatelnou akcí.

Tento typ akcí je zaměřen zejména na starší lidi, dle některých zkušeností tam mladší zájemce vůbec nepustí. Je tedy dobré pokusit se udělat preventivní opatření v rodině, aby naši blízcí těmto svodům nepodlehli. V žádném případě by s sebou neměli mít hotovost vyšší než několik stokorun. Už mnohokrát se stalo, že starší lidé z ničeho nic vyndali desítky tisíc z peněženky a koupily za ně hrnce či cokoliv jiného. Bohužel, prodejci na podobných akcích jsou tak dobře proškoleni, že zboží prostě prodají. Pokud už ke koupi dojde, je třeba trvat na vrácení zboží na základě příslušných zákonů.

Rozhodně bychom ale měli umět rozlišit akce, které jsou solidní. Na nich rozhodně nedochází k tlaku, návštěvníci si odnášejí dostatek informací, materiálů, a to i záměrně proto, aby to s rodinou doma u kávy probrali.

Výherní SMS zprávy

Poměrně nové je rozesílání SMS zpráv slibujících výhru. Obvykle se v nich dozvíme, že jsme již vyhráli a že je pouze třeba si zvolit jednu z nabízených výher. Odpověď máme zaslat opět zprávou na uvedené číslo. I toto je samozřejmě podvod. Uvedené číslo je zpravidla jedno z čísel zpoplatněných vyššími sazbami. Místo výběru výhry bychom tak akorát někomu přisypali peníze do pomyslné pokladničky.

Poplatky za zprostředkování půjčky

Poměrně oblíbeným způsobem, jak se nečistě dostat k penězům, je nabízení půjček za poplatek. Samozřejmě, pokud někdo slibuje půjčku a požaduje do začátku tisíce proto, aby ji mohl „sjednat“, nejedná se o seriózní záležitost. Bohužel smlouvy, které se při takové příležitosti podepisují, často hovoří o poplatku za „pokus“ o sjednání půjčky. Peníze jsou tedy ztracené a půjčka nikde.

Článek Podvody, které vás připraví o peníze byl publikován 1. října 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...