Finanční krize - lze už dělat závěry?

Tagy:  finanční krize, krach, pád burzy, hospodářská krize

Finanční krize - lze už dělat závěry?

Poslední, aktuální vlna finanční krize je médii probírána už více než rok. Každý má na ni jiný názor, odborníci se neshodují v prognózách. Jak to tedy je?

Jak krize vznikla?

Krize měla jistě celou řadu příčin, tzv. spouštěčů. Jeden z těch nejviditelnějších byla krize amerického hypotečního trhu. Tato situace však byla už výsledkem dřívějších změn v americké ekonomice a na trhu s realitami.

V Americe to začalo…

První výsledky finanční krize pocítily samotné Spojené státy. Díky ohromnému propadu na realitním trhu se dostaly do vážných problémů banky. Následovaly krachy celých bankovních ústavů i drobnějších investorů. Poté přišly pády na trzích s cennými papíry, rychle padala schopnost mnoha subjektů dostát závazkům a rapidně klesla důvěra ve stabilitu na trzích. Situaci musela začít řešit vláda Spojených států, výsledkem byly injekce finančních prostředků do významných subjektů v ohrožení a ujišťování o snaze najít řešení a situaci stabilizovat.

….a rychle to postihlo i svět

Není žádnou novinkou, že Spojené státy americké byly po dlouhou dobu světovým lídrem. Všeobecně byly považovány za nejsilnější světovou ekonomiku, za ekonomiku neohroženou, využívající mnohaletých zkušeností a světových kapacit. V okamžiku, kdy svět obletěly zprávy o pádu amerického trhu s realitami a posléze cennými papíry, byl spuštěn dominový efekt. Celý svět očekával černé chvilky a díky tomu také proces krize akceleroval. Výsledkem byl poměrně rychlý pokles snad všech světových ekonomik, následky krize pociťovali všichni.

Výsledky americké krize

Výsledky finanční, potažmo i hospodářské krize zná a pocítil každý. Asi není třeba je nějak rozvádět či popisovat. Krize se dotkla snad všech ekonomik, způsobila jejich propad.

Co bude dál?

Spojené státy i ostatní ekonomiky světa přijaly různá opatření ke zmírnění následků finanční krize. Odborníci se dohadují, v jaké fázi finanční a hospodářské krize se svět nalézá, výsledkem jsou prognózy a návrhy dalších opatření.

Poučení pro svět

Finanční krize přinesla světu hodně krušných chvil a hodně lítosti. Osvětlila však mnoho problematických míst a slabých článků. Už víme, že není dobré budovat ekonomiku závislou na jednom odvětví, že je třeba počítat s cyklickými změnami i přirozeným vývojem na určitých trzích. Také krize částečně odnaučuje dnešní společnost konzumu, ukazuje, že někdy se vyplácí šetřit a více přemýšlet.

Závěr?

Finanční krize ještě neskončila a pravděpodobně ještě dlouho po jejím konci se budou odborníci přít ve většině otázek. Proto by si asi každý měl udělat svůj malý „soukromý závěr“. Vzít si z této situace maximum, ponaučit se a aktivně se snažit, aby se alespoň jeho osobní situace co nejdříve zlepšila.

Článek Finanční krize - lze už dělat závěry? byl publikován 26. prosince 2009 v 23.45 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...

Podobné články

Prosím čekejte ...