Investice do starožitností a umění

Tagy:  investice, investovat, starožitnosti, umění, obrazy, zisk, výnos

Investice do starožitností a umění

Starožitnosti a jiné umělecké kousky nejsou pouze krásným a vkusných doplňkem interiéru či chloubou rodu. Mohou být také skvělým předmětem investice.

Proč starožitnosti či umění?

Lidé mají od nepaměti rádi krásné věci. Rádi se jimi obklopují. Po unikátních kouscích je tedy poptávka. Starožitnosti a umělecké předměty jsou navíc zcela jedinečné, je jich pouze omezený počet. To je jistotou vzrůstu jejich hodnoty v čase. Díky tomu se investoři v této oblasti mohou těšit na zisky. Obavy nemusí mít ani v době krize. Sice se trh se starožitnostmi a uměleckými předměty nechová dle přesných pravidel, zato je vždy jistota, že tyto předměty nikdy svoji hodnotu neztratí.

Kvalita

U starožitností i jiných uměleckých předmětů hraje velkou roli kvalita daného kousku. Mělo by se jednat především o nepoškozené, unikátní kousky s vysokou úrovní zpracování či zajímavým nápadem. Pokud daný předmět tyto předpoklady splňuje, je téměř jisté, že se jedná o dobrou investici.

Skleněná váza, autor: Jean-Pol GrandmontSkleněná váza, autor: Jean-Pol Grandmont

To, co dodá starožitnosti sílu, je i její příběh. Není třeba pochybovat nad tím, že předměty souvisejícími s válkami či jinými událostmi už jen tímto faktem získávají na ceně.

Pokud to s investicemi do umění a starožitností myslíme vážně, měli bychom se v oboru vzdělávat i kvůli snížení rizika zakoupení padělků. Právě padělky patří mezi největší nepřítele začínajících investorů.

Kde nakupovat

Míst, kde lze hodnotné kousky koupit, je bezpočet. Všem nejznámější jsou asi dražby. Jedná se o prestižní a společensky velmi uznávanou záležitost. Především světově uznávané aukční síně vábí investory z celého světa. Pro běžného člověka jsou však tato místa nepřístupná, jelikož se draží v astronomických částkách. Řešením mohou být menší lokální dražby, kde lze koupit například předměty zabavené v rámci exekuce či drobné kousky nižších hodnot.

Dalším, běžněji využívaným místem k nákupů cenných předmětů jsou kamenné obchody prodávající starožitnosti. Sem by se však měli vypravit především ti zkušenější. Prodejci starožitností mají obvykle lepší informace o daných kouscích a jejich cílem je obchod co nejvýhodnější, pochopitelně pro ně.

Dobrým zdrojem starých či uměleckých kousků mohou být i různé burzy. Zde prodávají především menší příležitostní obchodníci. Často tady lze natrefit na slušné kousky za nízké ceny.

Článek Investice do starožitností a umění byl publikován 17. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...