Pražská burza / Burza cenných papírů Praha

Tagy:  akcie, dluhopisy, pražská burza, burza cenných papírů, spad

Pražská burza / Burza cenných papírů Praha

V České republice je pražská burza místem číslo jedna mezi investory. Často s ní mají však mnoho společného i „běžní smrtelníci“ aniž by cokoli tušili…

Historie pražské burzy

Ve světě mají burzy dlouhou tradici. U nás se podobným způsobem obchoduje přibližně od poloviny 19. století. Zlomem v českém obchodě byl rok 1861. Vznikla Produktenhalle, která měla být prvním organizovaným místem obchodů. Součástí byla burza peněžní, burza zboží a plodin. Po zhruba roce však byla burza zavřena, lidé neměli o tento typ obchodů zájem. Až po deseti letech byli lidé připraveni na obchodování na burze. Obchodovalo se s cennými papíry i komoditami. Ve své historii zaznamenala burza řadu úspěchů, největšího významu nabyla mezi válkami. V období poválečném byla pražská burza uzavřena, opětovného otevření a prvního obchodu se dočkala až v roce 1993. Dnes úspěšně roste.

[* aktron.jpg .(Budova Burzy cenných papírů Praha, autor: Aktron)

Základní informace o pražské burze

Pražská burza, přesněji Burza cenných papírů Praha je akciovou společností a největším organizátorem trhu s cennými papíry v naší zemi. Na světové úrovni je hodnocena jako bezpečná, a tím si získala nejen české, ale i zahraniční investory.

Pražská burza je burzou elektronickou. Dělí se na regulovaný a neregulovaný trh. Regulovaný trh zahrnuje trh hlavní a volný.

Na burze není možno obchodovat s libovolnými cennými papíry. Aby mohl být jakýkoliv cenný papír pražskou burzou přijat a zařazen mezi obchodovatelné cenné papíry, musí jeho emitent splnit mnoho kritérií. Emitent předkládá řadu dokumentů, na jejichž základě bude o přijetí rozhodnuto.

SPAD

SPAD neboli Systém pro Podporu trhu Akcií a Dluhopisů je jedním ze segmentů pražské burzy. Obchodují se zde ty nejpoptávanější a nejlikvidnější akcie a dluhopisy. Přijmutí cenného papíru do SPADu se řídí přísnými pravidly a není vymahatelné. Dostanou se tak tak pouze kvalitní cenné papíry.

Ve SPADu lze nakupovat cenné papíry pouze v předem stanovených objemech a jeho násobcích, tzv. lotech. Obchodování je upraveno přesnými pravidly také co se týče stanovování cen

Další typy obchodů

Pražská burza umožňuje ještě další typy obchodů. Mezi ně patří například nákup a prodej futures, tzv. blokové obchody, obchodování s warranty či investičními certifikáty.

Kdo může obchodovat

Přístup na pražskou burzu mají pouze její členové, licencovaní obchodníci. Běžný člověk se tak na burzu nemůže dostat přímo, ale pouze prostřednictvím jejího člena. Jejími členy jsou především banky a další finanční instituce. Díky nim tak má zprostředkovaně přístup k investičním nástrojům každý, často si toho ani není vědom.

Pro více informací můžete navštívit stránky Pražské burzy na adrese http://www.bcpp.cz.

Článek Pražská burza / Burza cenných papírů Praha byl publikován 19. listopadu 2009 v 00.00 v rubrice Investice. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...