Korupce – známe dobře tento pojem?

Tagy:  korupce, úplatky, politika, státní správa, daně

Korupce – známe dobře tento pojem?

Korupce, tak přesně s tímto slovem se poslední dobou setkáváme čím dál častěji. Dříve se jednalo o ne tak frekventované slůvko, dnes se tento výraz objevuje v tisku denně a používá se bez okolků. Korupce je však větším problémem, než se může na první pohled zdát.

O pojmu korupce

Korupci lze definovat jako zneužití postavení, zejména v oblasti politiky či státní správy, k vlastnímu prospěchu. Typické pro ni je například podplácení, také ale udělování privilegií či upřednostňování vyvolených.

Korupce, znak slabých ekonomik

Korupce se stala středem pozornosti mnoha organizací, které ji monitorují a měří. Otázkou však je, do jaké míry je jejich hodnocení skutečnosti odpovídající. Korupce je totiž typickým znakem rozvojových zemí. Bohužel, korupční prostředí není pouze charakteristickým znakem, ale také důvodem slabšího rozvoje.

Korupce se rozšířila v mnoha oblastech, které trpěly nebo trpí nedostatečnou rozvinutostí. Na základě toho lze vypozorovat několik modelů korupce. Jako relativně nejméně problematický je tzv. asijský model korupce. Jedná se o korupci v únosných mezích a snesitelné formě. Může být do značné míry související se způsobem fungování daných ekonomik. Horší situace je však v případě latinskoamerického a afrického modelu. Africký model je typický tím, že se vytvářejí celé klany, které ovládají kompletní ekonomiku, zároveň se potlačuje demokracie. Obyvatelům ponechají únosné podmínky k životu, takové, aby se nevytvářely mezi obyvateli odboje. Latinskoamerický model je pak založený na nečinnosti příslušných orgánů a uvolnění cesty k růstu struktur podporujících korupci.

Důsledky korupce

Korupce má dalekosáhlé důsledky. Prvním problémem je odčerpávání peněz z ekonomiky. To je jasné třeba u příkladu výstavby dálnic. Místo stovek kilometrů se za stejnou cenu pořídí pouze několik desítek. Země tedy strádá. Navíc pro každou ekonomiku je velmi důležité, aby se peníze tzv. obracely, aby se hýbaly. Korupční jednání však peníze kromě odčerpávání navíc blokuje na kontech v daňových rájích, tudíž je o ně země ochuzena. Ekonomické zákony však jasně říkají, že je země okradena ne o odčerpanou částku, ale všechny obrátky peněz.

Dalším problémem spojeným s korupcí je fakt, že činnost zkorumpovaných vede pouze k naplnění vlastního cíle, nikoliv k obecně dobrému účelu. Rozhodnutí jsou proto dělána za účelem splnit osobní misi. Zapomenout se nesmí ani na vliv korupce na morálku společnosti.

Článek Korupce – známe dobře tento pojem? byl publikován 3. května 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...