5 důvodů, proč si nepůjčit na dovolenou

Tagy:  půjčka, půjčit si, dovolená, hypotéka

5 důvodů, proč si nepůjčit na dovolenou

Čas dovolených už je dávno tady a obrázky pláží i hor lákají každého, aby zaklepal na dveře cestovní kanceláře a vytáhnul nějakou tu korunu z kapsy. A pokud je do kapsy hluboko, tak aby nejdříve navštívil banku nebo zavolal na kouzelné telefonní číslo.

Dobrý nápad, nebo krok vedle?

Dnes si můžeme půjčit na cokoliv. Auto, televize, ale třeba i zájezd k moři si můžeme užít v první chvíli zdarma, poté však za pravidelné splátky po měsíce či roky. A to je právě ta zrada.

Dovolená na hypotéku: ne krok, ale skok

Hypotéka je v mnoha případech nenahraditelný produkt, který má své pevné místo. A financování dovolené se s ním rozhodně neslučuje. Sice dostaneme k dispozici velký objem prostředků, to ale za cenu, že v případě pozdějších komplikací ohrozíme vlastní nemovitost. Toto je první důvod, proč si na dovolenou raději počkat. Tudy totiž rozhodně cesta k příjemné dovolené nevede.

Dovolená a za půl roku Vánoce

Pokud si půjčíme na dovolenou, téměř jistě budeme mít nedostatek financí i na Vánoce. Pokud bychom si půjčili i pak, hrozí „kolotoč“, který se bude velmi těžko zastavovat. V každém případě budeme platit na konci roku místo dárků již prožitou dovolenou.

Mnohem lepším řešením je skromná dovolená v létě a za půl roku třeba dovolená pod stromečkem.

Dovolená je příjemná, ale neposlouží

Půjčky mají na finančním trhu své místo, v mnoha případech mohou přinést užitek. Je tomu tak ale v případě, že se k ní uchýlíme při nákupu něčeho, co nám poslouží. Tím může být počítač, auto nebo třeba studium. Ano, mnozí namítnou, že v době posledních splátek už je počítač výrazně zastaralý a že se platí za staré železo. Pravda to pochopitelně do jisté míry je, ovšem užitek, který nám může za tu dobu přinést, může být ohromný. Naproti tomu dovolená se rovná sice úžasně stráveným dnům a „dobitým baterkám“, za týdny a měsíce však zůstanou jen fotografie a nějaké vzpomínky, jejichž hodnotu snižují složenky a splátky.

Učme se hospodařit

V dnešním světě je stále důležitější tzv. finanční gramotnost, tedy schopnost vycházet s vlastními financemi. Tato schopnost zahrnuje i umění spočítat si, co se na splátky vyplatí a co ne. Pokud si na dovolenou půjčíme, odsunujeme tak stranou něco tak podstatného, jako je kontrola nad vlastní situací.

Další stresor v řadě

Pokud si půjčíme na dovolenou, jisto jistě zatížíme svůj život dalším stresorem. Už tak jich je pěkná řádka. Navíc pokud porovnáme přínos dovolené a tíhu způsobenou splátkami, pravděpodobně dojdeme k jasnému závěru.

Nic neplatí stoprocentně

Tak jako každé pravidlo má své výjimky, i tady bychom je jistě našli. Je na každém, jak zváží vlastní situaci.

Článek 5 důvodů, proč si nepůjčit na dovolenou byl publikován 22. července 2010 v 21.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...