EMU, Evropská měnová unie

Tagy:  euro, Evropská měnová unie, eurozóna, Evropská unie, EU, evropská měna

EMU, Evropská měnová unie

Evropská měnová unie, přesněji Evropská hospodářská a měnová unie je pojem všem dobře známý. Méně známý je však fakt, že se nejedná pouze o skupinu zemí se společnou měnou. Tento pojem totiž označuje stupeň vývoje dnešní Evropské unie.

Vývojový stupeň Evropského společenství

Evropská unie je integračním uskupením evropských států. Díky dlouhé historii prošla tato integrace mnoha vývojovými stupni. V dnešní době je ve stupni označovaném jako hospodářská a měnová unie. Tento pojem říká, že Evropská unie dosáhla i jednotné hospodářské a měnové politiky.

Přímým předchůdcem EMU byl Evropský měnový systém, který byl vytvořen v roce 1979. V rámci tohoto systému se provedlo vzájemné navázání evropských národních měn, které mělo pomoci stabilitě měnových kurzů. Členské země se zavázaly, že budou udržovat fluktuaci měn v určitém rozmezí.

Eurozóna

Evropská měnová unie jako pojem bývá často zaměňována s eurozónou. Právě eurozóna sdružuje země, které přijaly jednotnou evropskou měnu. V praxi se setkáváme v oběma pojmy, jelikož se jedná o úzce provázaná témata.

Eurozóna má 16 členů. Její rozšiřování probíhá a postupně by do ní měly vstoupit téměř všechny státy Evropské unie. Zde se setkáváme se dvěma zeměmi, které nejsou zavázány do eurozóny vstoupit – jimi jsou Dánsko a Velká Británie. Ostatní země, včetně České republiky, však do eurozóny vstoupit musí.

Specifika Evropské měnové unie

Vývoj samotné Evropské měnové unie započal v roce 1990. Od té doby bylo provedeno mnoho kroků, které zásadně ovlivnily její podobu.

Asi nejvýznamnějším projektem unie bylo vytvořené konceptu eurozóny a společné evropské měny. Založen byl také Evropský měnový institut, který měl napomáhat členským státům v oblasti měnové spolupráce. Později byla vytvořena Evropská centrální banka, která provádí měnovou politiku na úrovni Evropské unie. Právě činností ECB a přijmutím eura v některých zemích Evropské unie započalo třetí stádium vývoje EMU.

Ke specifikům EMU patří také například liberalizace kapitálových transakcí.

Článek EMU, Evropská měnová unie byl publikován 16. února 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...