Historie peněz

Tagy:  Historie peněz, Historie, peněz, peníze, Barterový obchod, Všeobecný ekvivalent, Kovové peníze, Papírové peníze

Historie peněz

Skoro od prvopočátků lidstva se objevovala potřeba směňovat různé věci. Když člověk slezl ze stromů a přestal se o kořist prát, začal budovat první civilizace. V té době už byla potřeba vymyslet nějaký ekvivalent, za nějž by se měnilo jídlo, zvířata či jiné důležité věci.

Barterový obchod

Barter, neboli barterový obchod je vlastně výměna zboží za zboží. Barter ovšem nebyl zrovna nejlepší způsob obchodování. Museli jste totiž najít člověka, který vlastní věc, kterou chcete a tento člověk musel zároveň akceptovat vaše zboží. Nebylo tedy lehké jen tak někoho najít. Barterový obchod dnes můžete vidět třeba ve školních lavicích, kde si žáci navzájem vyměňují svačiny.

Všeobecný ekvivalent

Barter lidi a hlavně pak obchodníky neuspokojoval, proto se vyvinula nová hodnota – všeobecný ekvivalent, první předchůdce peněz. Když si chtěl obchodník koupit prase, dal za něj například plátno, koření či nějaký drahý kov. Ekvivalenty jimiž se platilo se měnili podle lokalit v nichž se obchodník nacházel. Někde bylo žádoucí zlato, dobytek či kožešina. Problém těchto věcí byl v tom, že se těžko dělily a skladovat je bylo také náročné.

Kovové peníze

Z jednoho ze všeobecných ekvivalentů vznikly peníze. Z kovů se totiž v 7.století př.n.l. začali razit první mince. Tyto peníze vznikaly převážně ze zlata, stříbra či z měďi. Z počátku se na tyto mince razila jejich hmotnost či různé znaky. Poté co se panovníci začali zajímat o problém peněz, začali se rázem razit mince nové. Tyto kovové peníze byli označeny znakem, jenž určil panovník. Ten se také osobně zaručil za jejich pravost.

Papírové peníze

Kovové peníze začínali být přežitkem. Dobrý obchodník měl totiž doma plné truhly těchto mincí, potřeboval něco co bude mobilnější. Tak vznikli penízepapírové. Úplně prvními papírovými platidly se platilo v Číně v 10.století našeho letopočtu. V Evropě se první bankovky objevily v roce 1661, kdy ve Švédsku došlo k nedostatku kovových peněz.

Peníze dnes

Přesto, že některé způsoby platby vznikly už před několika staletími, v některých případech se stále využívají. V méně vyspělých zemích světa se dodnes používá výměna zboží. Naopak na západě už se všechny způsoby pomalu vytrácejí. Jejich roli přebírají bankovní převody, kreditní karty a jiné vymoženosti. V USA se více než 90 procent všech plateb uskuteční bezhotovostními převody. Možná za pár let už nebudeme psát o historii peněz, protože peníze už budou sami historií.

Článek Historie peněz byl publikován 25. března 2008 v 23.11 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Martin Jurča. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...