Pracovní agentury – jak fungují?

Tagy:  pracovní agentury, zaměstnání, hledání zaměstnání, pracovní nabídky, práce v zahraničí

Pracovní agentury – jak fungují?

V posledních letech se s pracovními agenturami doslova roztrhl pytel. Jak ale fungují, vyplatí se nám jejich služeb využívat, co přinášejí?

Pracovní agentury jako prostřední článek

Pracovní agentury vznikají jako houby po dešti. Na trhu fungují domácí drobné agentury, agentury s celorepublikovým působením i velké nadnárodní společnosti poskytující své služby celosvětově. Všechny poskytují stejné základní služby, další se pak odvíjejí od konkrétní specializace. Běžně se však mimo hledání zaměstnancům pro společnosti věnují také třeba poradenské činnosti či školení.

Pracovní agentura stojí v podstatě mezi společností hledající pracovníka a potenciálním zaměstnancem. Je najímána zaměstnavatelem, aby našla vhodné kandidáty a obvykle provedla i první pohovory, zastala úlohu jakéhosi filtru. Zaměstnavatelům tedy většinou předává již prověřené kandidáty.

Databáze uchazečů o zaměstnání

Dobrá personální agentura pracuje s interními databázemi uchazečů. Dbá o stálou aktuálnost údajů a také dostatečné množství informací. Měla by tak požadovat co nejdetailnější údaje o vzdělání, zkušenostech, důležité jsou také preference jednotlivých uchazečů či jejich osobnostní konfigurace.

Databáze je důležitá z několika důvodů. Jednak je v určitém smyslu klientem agentury také uchazeč, také musí agentura počítat s tím, že ne všechna místa je snadné obsadit a tudíž potřebuje mít co nejširší výběr.

Pokud se zaměstnanec u pracovní agentury zaregistruje, tedy předá jí veškeré potřebné údaje, měla by ho agentura brát jako potenciálního zaměstnance v případě, že dostane nabídku práce s daným profilem. Samozřejmě by agentura měla dát šanci více zájemcům a neměla by být příliš striktní, co se týče plnění požadavků. Situace se totiž může výrazně měnit a uchazeč tak může vykazovat i za pouhých pár měsíců ohromný pokrok.

Zejména co se týče specialistů, je zde databáze nenahraditelná. Agentura tak má možnost oslovit i aktuálně zaměstnané.

Když už máme registraci

Pokud už máme registraci u agentury, neměli bychom spoléhat pouze a jenom na její pracovníky. Vždy je dobré aktivně se zajímat o nabídky agentury a čas od času se s ní spojit a aktualizovat údaje a připomenout se.

Agentura a práce v zahraničí

Řada agentur dokáže uchazeči najít i práci v zahraničí. Zde se jedná zejména o odborné pozice, kde je vyžadováno vzdělání a praxe.

Článek Pracovní agentury – jak fungují? byl publikován 23. března 2011 v 00.00 v rubrice Zaměstnání. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...