Devizový účet v kostce

Tagy:  účet, běžný účet, devizový účet, cizí měna, euro, dolar

Devizový účet v kostce

Devizový účet už není žádnou výsadou, něčím, co mají jen bohatí. Dnes je tento produkt dostupný každému. Ne vždy je však ideálním řešením.

Důkladné prostudování nabídky

Jelikož není devizový účet považován za tuzemský účet, setkáváme se zde s jinými poplatky a trochu jinými pravidly pro jejich stanovování. Oblíbené je určovat výši poplatků v závislosti na výši zůstatku či objemu prostředků, se kterými chceme manipulovat. Velká část účtů z toho proto vychází nevýhodně pro běžné občany, kteří předpokládají, že budou nakládat s částkami v řádech desetitisíců korun.

Úročení zůstatků

Devizový účet je běžným účtem, nevztahuje se tedy na něj žádné výhodnější úročení zůstatků. Zpravidla jsou nejvýhodněji úročeny zůstatky na eurových účtech. Některé banky však dokonce nabízejí i nulovou úrokovou sazbu. Pokud tedy někdo uvažuje o účtu jako způsobu dobrého uložení volných prostředků, může očekávat spíše starosti.

Poplatky u devizových účtů

Některé banky nabízejí devizové účty bez poplatků, jiné si však za tento „nadstandard“ nechají zaplatit. Poplatky se vztahují jak na vedení účtu, tak pochopitelně i na různé transakce, jako jsou převody peněz či výběr z bankomatu.

Kurzové výkyvy

U devizového účtu pociťujeme na vlastní kůži jakýkoliv výkyv kurzu měny. Zde záleží na období a vývoji ekonomiky. Lze samozřejmě vydělat, ale i prodělat v důsledku změn kurzů. Tohoto kurzového rizika se nezbavíme.

Placení do zahraničí

Devizový účet se vyplatí při platbách do zahraničí. Za transakce mezi například eurovými účty jsou totiž daleko nižší poplatky než mezi účty v různých měnách.

Kdy se devizový účet vyplatí?

Devizový účet je vhodné pořídit tehdy, máme-li nějaký pravideln příjem v cizí měně. Zaslání prostředků na takový účet je totiž mnohem snazší a levnější, než kdyby nám byly zaslány na účet korunový. Navíc pokud budeme kartu k účtu využívat pouze k bezhotovostním operacím, nebudeme platit žádné poplatky za transakce. Pohodlně tak můžeme v tuzemsku kartou platit. Samozřejmě lze pak s účtem libovolně nakládat, ale zde pak už většinou na poplatky dojde.

Účet v cizí měně se tedy vyplatí v případě, že majitel s prostředky skutečně manipuluje. Měnové riziko se tak minimalizuje. Pokud však o devizovém účtu uvažuje například student, který si přivezl peníze ze zahraniční brigády, není tento produkt dobrou volbou. Uložení peněz na něm je totiž značně riskantní. Při dnešním vývoji kurzu lze totiž i během pár týdnů prodělat.

Článek Devizový účet v kostce byl publikován 26. dubna 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...