Ceny ropy, zlata a dalších komodit – jak a k čemu?

Tagy:  komodity, burza, trh, ceny, zdražování, ropa, zlato, investice

Ceny ropy, zlata a dalších komodit – jak a k čemu?

Obchodování komoditami je již běžně používaným a známým termínem. Často slýcháme, jak cena za barel či unci stoupá, že pšenice se tento rok urodilo málo a že občanská válka vyženu cenu kakaa nahoru. To je sice jako informace hezké, ale bez souvislostí to příliš užitku nepřinese.

Světový trh s komoditami

Světový trh s komoditami funguje podobně jako trh s cennými papíry či čímkoliv jiným. Na jedné straně je nabídka, tedy strana dodavatelů surovin, na straně druhé poptávka, tedy kupující. Jimi jsou buď zpracovatelé, třeba v případě pšenice, nebo prodejci. V klasickém tržním modelu vstupuje do stanovení ceny hlavně strana poptávky – její zájem koupit určité množství a za určitou cenu. Pokud se však dostaneme na trh s komoditami, má zde poptávka omezenou moc. Nedokáže příliš ovlivnit pokles cen, zato může zapříčinit jejich růst, jako například u nafty. Čím více se nafty v globále spotřebovává, tím vyšší cenu ji prodávající nasadí. U ceny ropy lze vypozorovat dalšího činitele určujícího cenu. V době stávky či války v zemi produkující ropu se těžba ropy zastavuje, světově nabízené množství ropy se snižuje, poptávka však zůstává. Opět zde dochází ke zdražení ropy.

Fenomén zemědělství

V zemědělství se často hovořilo o špatné úrodě a ztrátách zemědělců. Situace je však jiná. Jestliže se urodí málo plodin, jejich cena stoupne. Zemědělci tedy žádné ztráty neutrpí, někdy naopak vydělají. V poslední době se však tento princip netýká našeho českého zemědělství. Zde je problém systémový.

Vliv ceny komodit

Cena komodit se pochopitelně odrazí ve všem, co s danými komoditami nějak souvisí. Jestliže se zvedne lehce cena jedné z mnoha komodit potřebných k výrobě pečiva, pravděpodobně se rozdíl někde rozpustí a ke zdražení pečiva nedojde. Pokud se však zdražují komodity jako je třeba ropa, má to dalekosáhlé důsledky.

Zacházení s komoditami

Určité komodity, zejména z neobnovitelných zdrojů, se budou v čase pouze zdražovat. Jediné, co by je mohlo „zlevnit“, je pohyb kurzů, zejména dolaru. Z tohoto důvodu je důležité naučit se s nimi hospodařit. Zde se dostáváme opět zejména k ropě, která je výchozí surovinou pro velkou část světového průmyslu. Látky z ní získané se používají dokonce i v potravinářství a ve velké míře v kosmetickém průmyslu. Mimo jiné je to smutnou zárukou zvyšování těžebních kapacit a také její ceny. Jeden z největších problémů tak nastává v dopravě. U dopravy je prakticky jedinou využitelnou surovinou, je nenahraditelná. U nás se navíc na vysokých cenách pohonných hmot podepisuje i vysoké DPH a spotřební daň.

Kde zjistit ceny komodit?

Ceny komodit jsou obvykle k dispozici spolu s cenami akcií a dalších cenných papírů. Ceny budoucího vývoje jsou samozřejmě pouze otázkou spekulací.

Článek Ceny ropy, zlata a dalších komodit – jak a k čemu? byl publikován 17. března 2011 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...