Jak si spočítat výhodnost u spoření?

Tagy:  spoření, úroky, úročení, zisk, výhodnost, inflace, běžný účet, spořící účet

Jak si spočítat výhodnost u spoření?

Spoření je jednou z možností, jak naložit s volnými peněžními prostředky. Než se ale pro něj rozhodneme, měli bychom vědět, jak výnosné pro nás bude.

Počítejte si výhodnost sami

Není pochyb o tom, že produkty objevující se v reklamách jsou vychvalovány do nebe. Se stejným přístupem se setkáme i v případě, že navštívíme pobočku a necháme si produkty představit přímo pracovníky. Určitě bychom se ale neměli spoléhat pouze na jejich podání výhodnosti. Vyplatí se spočítat si výhodnost ještě jednou, za použití jednoduchých postupů i selského rozumu. Často tak zjistíme, že není všechno zlato, co se třpytí.

Danění, inflace a další detaily

Pokud chceme spořit, předpokládáme, že budeme odkládat peněžní prostředky po delší dobu, případně je necháme delší dobu úročit. Velký vliv na nabývání jejich hodnoty má inflace. Musíme totiž brát v úvahu, že úrok, který nám peněžní ústav nabízí, musíme snížit právě o předpokládanou míru inflace. Ta se může pohybovat zhruba kolem jednoho procenta ročně. Až poté získáme skutečnou míru zúročení, tzv. reálnou úrokovou míru. Důležité je také vědět, jak to vypadá s daněmi, jestli se budou naše prostředky ještě ponižovat.

Obstarejte si informace

Ke každému produktu, u kterého budete chtít počítat výhodnost a tedy i úroky, si obstarejte dostatek informací. Zejména dávejte pozor na délku období, ke které se míra úročení vztahuje. Tradičně se používal rok, nyní se ale objevují i údaje za několik let. Zajímat vás také může třeba frekvence připisování úroků, tzv. úrokovací období, což může být nejen rok, ale také třeba čtvrtletí nebo měsíc.

Jednoduché vs. složené úročení

Jednoduché úročení je takové úročení, u kterého se úročí pouze vklady, neúročí se však připsané úroky. Obvykle se o jednoduché úročení jedná u spoření do jednoho roku. Naproti tomu složené úročení se vztahuje nejen na vklady, ale i na zisky na úrokách.

Spočítejte si to

Spočítat si úroky samotné není žádný složitý úkol. Stačí si vyhledat příslušné vzorce, které už k výsledku přímo vedou. Obvykle počítáme budoucí hodnotu peněz, které střádáme, a to prostřednictvím tzv. úročitele. Setkáváme se i s dalšími postupy, které nám například spočítají, kolik musíme pravidelně ukládat, abychom v budoucnu měli k dispozici určitý objem prostředků.

Kde to ani nemá cenu počítat

Některé produkty, jako jsou třeba bankovní účty, mají tak nízkou míru úročení, že ani není třeba úroky počítat. Pokud chcete své prostředky zhodnocovat, vsaďte minimálně na spořicí účty, porozhlédněte se však ještě po dalších produktech.

Článek Jak si spočítat výhodnost u spoření? byl publikován 8. června 2010 v 00.00 v rubrice Spoření. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...