Jak si vybrat solidního finančního poradce?

Tagy:  pojištění, půjčky, poradenství, konsultace, broker, poradce, pojistka, finance

Jak si vybrat solidního finančního poradce?

Finanční poradci nemají zrovna nejlepší reputaci. Není divu. Řada z nich zaujala agresivní postoj vůči potenciálním klientům, někteří začali využívat nekalých praktik k získání zákazníků a s nimi souvisejících odměn. Nelze je však „házet do jednoho pytle“, jak se lidově říká. Jsou totiž i opravdoví profesionálové, kteří nám mohou ulehčit život a ušetřit nějakou tu korunu.

Jak najít toho správného?

Neexistuje univerzální recept, jak si vybrat kvalitního finančního poradce. Trh je jimi přesycený, sami se nám nabízejí, aniž bychom jejich služby poptávali. Lze však využít různých zdrojů informací a vlastních poznatků k tomu, abychom si my správně vybrali. Především se vyplatí „mít oči na stopkách“, být citlivý a racionálně uvažující.

Znaky solidního poradce

Dobrý poradce na počátku chce poznat klienta. Udělat si představu o jeho minulosti, současných možnostech i o prognózách do budoucna. Pouze na základě toho může skutečně zvolit vhodný produkt.

Kvalitní služby sestávají z doporučení a hodnocení několika dostupných produktů. Vždy se musíme setkat s racionálními argumenty pro a proti konkrétním produktům. Měli bychom dostat přesné informace, včetně možných rizik.

Skutečný poradce si od nás nic neinkasuje. Svoji odměnu totiž dostává od společnosti, jejíž produkt prodal. Služby typu „pomůžeme vám získat úvěr za 3999“ nejsou solidní a měli bychom se jim vyhnout. Zrovna tak není obvyklé u něj například realizovat první vklad.

Prodává skutečně produkty?

Někteří poradci nám po pár minutách či za několik dnů nabídnou, dle jejich slov, mimořádně výhodnou nabídku. Nabídnou nám možnost výdělku a získání manažerského postu. To výměnou za podepsání smlouvy, za jednoduché proškolení. Naším úkolem pak bude dělat to samé, co dělá on. A to získávat „duše“.

Pokud se s takovým poradcem setkáme, měli bychom si ujasnit jedno, a totiž že mu obvykle nejde o to dobře nám poradit a vyřešit naši komplikovanou situaci, ale o to získat dalšího člena do své osobní skupiny. Takových systémů existuje celá řada, základní jsou však dva typy. Ten převažující dává za úkol svým členům prodávat jeden určitý produkt, obvykle životní pojištění, a získávat členy. Toto pojištění je často podmínkou pro spolupráci. Druhý systém, ovšem daleko méně častý, je o hodně profesionálnější. Sice členové zajišťují nové členy, i přesto je jejich hlavním cílem poskytnout službu a samozřejmě prodat. V tomto případě se však skutečně prodává produkt, který byl zvolen díky kvalitnímu proškolení poradce.

Článek Jak si vybrat solidního finančního poradce? byl publikován 31. března 2010 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...