Jak si vybrat účetní?

Tagy:  účetní, daně, účetní práce, účetnictví, mzdy

Jak si vybrat účetní?

S výběrem účetní se v dnešní době potýká téměř každý podnikatel. Už se nevyplácí příliš šetřit a dělat si účetnictví jak se říká „na koleně“. Naši zákonodárci to komplikují častými změnami, nesrozumitelnými formulacemi a složitými postupy. Je tedy lepší zvolit cestu snazší a rozhodnout se pro kvalitní služby účetní. Jak si ale účetní vybrat? Níže najdete několik rad.

Nešetřete za každou cenu

Každý rád ušetří a sáhne po řešení nejméně bolestivém pro vlastní kapsu. V tomto případě se však může opravdu spálit. Nekvalitně odvedené účetnictví může za několik let přinést ohromné komplikace a finanční nepříjemnosti.

Kvalitní služby účetní nejsou zcela levnou záležitostí, nikoho ale také „nepoloží“. Není tedy řešením snažit se cenu stlačit na minimum a najmout si účetní za skutečně nízkou cenu. S velkou pravděpodobností na to doplatíme později. Naopak pokud si trochu připlatíme, budeme mít kvalitu a v ideálním případě i zkušeného rádce v dalších věcech týkajících se nejenom financí a zákonů.

Také by každý měl rozmýšlet, jaké všechny služby od účetní požaduje. Jejich šíře se totiž může značně lišit.

Zkušenosti jsou cenné

Účetní se zkušenostmi je k nezaplacení. Nutno ještě dodat, že nejlépe se zkušenostmi z dané sféry. Je totiž rozdíl v účetnictví mezi různými typy subjektů. Účetnictví pro školy či příspěvkové organizace bude jiné než účetnictví pro velký výrobní podnik. Šikovná účetní si s tím i tak poradí, ovšem bude pro ni nutné vstřebat specifika dané oblasti.

Pochopitelně zde platí, že za své zkušenosti si účetní nechá zaplatit. Je to tak správně.

Vzdělávat se a vzdělávat

Dobrá účetní se neustále vzdělává v oboru. S tím souvisejí různá školení, semináře nákup a studium literatury. Minimálně v oblasti legislativy a softwaru se s novinkami potýká.

Externí služby nebo zaměstnanecký poměr?

Tuto otázku jistě řeší řada podnikatelů i účetních samotných. Účetnické služby lze bez problému dodávat, nejedná se tedy o nic nemorálního. Své možnosti a očekávání si musí zhodnotit každá ze stran.

Dodavatelský vztah jistě ocení účetní díky větší flexibilitě, často se může jednat i o finančně výhodnější formu spolupráce. Nevýhodou tato forma může být v případě, že účetní nedostává včas a v požadované kvalitě potřebné doklady a informace.

Pro podnikatele to může být výhodné řady důvodů, většinou se jedná o důvody finanční. Tyto služby fakturuje, tudíž neřeší žádné odvody jako u zaměstnaneckého poměru. Nezanedbatelné jsou také náklady na provoz kanceláře, vybavení, případně zaměstnanecké benefity.

Článek Jak si vybrat účetní? byl publikován 4. prosince 2009 v 00.00 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Pavla Rychtářová. Pro diskusi slouží komentáře (1).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...