Kurzy měn

Kurzy měn

Kurzy měn

Úvod toho článku věnuji výkladu základních pojmů, které se týkají měnového kurzu. Prvním termínem je samotný kurz měny. Kurz měny je možné chápat jako nominální a reálný.

Nominální měnový kurz – vyjadřuje počet jednotek domácí měny, které jsou potřeba k nákupu jedné jednotky měny zahraniční. Při růstu kurzu domácí měny dochází k jejímu znehodnocování vůči měně zahraniční, tedy domácí měna při růstu kurzu oslabuje. Zde bych se ještě chvíli zdržel, neboť růst kurzu je veřejností velmi často chápán jako posilování domácí měny, ale není tomu tak. Při růstu kurzu domácí měny dochází ke zvyšování počtu jednotek domácí měny (růst kurzu = růst počtu jednotek), které jsou potřeba k nákupu jedné jednotky měny zahraniční. Odborně se růst kurzu v režimu plovoucích kurzů nazývá depreciace a pokles kurzu, tedy posilování měny, apreciace.

Reálný měnový kurz – je určen jako podíl domácí cenové hladiny a cenové hladiny v zahraniční, přičemž zahraniční cenová hladina je převedena na jednotky domácí měny přes aktuální nominální měnový kurz. Při růstu Q (reálný měnový kurz) dochází k posílení reálného kurzu domácí měny, tedy apreciaci. Zde je tedy patrný rozdíl v růstu kurzu reálného a nominálního, zatímco v případě nominálního při růstu kurzu dochází k depreciaci, při růstu reálného kurzu dochází k apreciaci reálného kurzu.

Dalšími důležitými pojmy jsou bilaterální a multilaterální měnový kurz. Vysvětlení těchto pojmů je značně jednodušší než v případě nominálního a reálného kurzu. Bilaterální měnový kurz je poměr kurzů měn dvou zemí. Multilaterální měnový kurz je poměr kurzu jedné měny a koše vybraných měn.

Pro dobrou orientaci v kurzovním lístku je ještě vhodné zmínit pojmy deviza a valuta. Valuta představuje jednotky zahraniční měny v hotovosti, tedy ve formě mincí a bankovek a v případě devizy se jedná o bezhotovostní formu pohledávky v cizí měně. Na kurzovním lístku se dále vyskytuje zvlášť cena nákupu a zvlášť cena prodeje valut a deviz. Cena nákupu představuje cenu, za kterou banka nebo směnárna měnu vykupuje a cena prodeje je cena za kterou měnu nabízí.

Kurzovní lístky

Každý kurzovní lístek se liší podle instituce, proto je dobré, pokud zvažujete nákup zahraniční měny, projít si několik kurzovních lístků a najít si ty nejvýhodnější kurzy. Přehled kurzovních lístků je možné nalézt na:http://www.mesec.cz/kurzy/?…. Kurzovní lístek ČNB: http://www.cnb.cz/…nni_kurz.jsp.

Článek Kurzy měn byl publikován 13. února 2009 v 12.14 v rubrice Ostatní. Autorem článku je Michal Skalický. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...