Penzijní připojištění

Tagy:  Penzijní připojištění

Penzijní připojištění

Už Vám někdo nabízel penzijní připojištění? Pokud je vaše odpověď ne, měli byste se o něj začít zajímat. Jak už jistě víte, náš stát nevyplácí zrovna ty největší důchody, a časem se to ještě zhorší. Poměr pracujících vůči důchodcům je v naší zemi doslova hrozný. To ale ještě není to nejhorší, nejhorším faktem totiž je, že počet lidí pobírajících důchod se bude ještě zvyšovat.

Růst by mohla alespoň trochu utišit nějaká vládní reforma. Pokud však máte aspoň minimální znalosti o české politice, víte, že něco kloudného se u nás jen tak nezrodí. Pokud bude nějaký rozumný návrh, ostatní strany ho nejprve smetou ze stolu a až pak začnou licitovat, že když se udělá pár změn, mohli by pro návrh zvednout ruku. Jistá je tedy jediná věc, státní důchod vás ve stáří nezabezpečí! A proto se radši začnete poohlížet po nějakém jiném způsobu zabezpečení. Jedním z nich je právě penzijní připojištění. Toto připojištění má za cíl zabezpečit vás nad rámec vašeho běžného důchodového pojištění.

Po uzavření smlouvy s příslušnou pojišťovnou vložíte určitou částku do vašeho fondu. Příspěvky lze vkládat měsíčně, čtvrtletně, ale i ročně. Já osobně doporučuji vkládat peníze jednou za měsíc, přeci jen je to pro rodinný rozpočet lepší obejít se měsíčně bez nějaké té stovky, než na konci roku splácet pár tisíc. K těmto financím, jež do svého fondu vložíte, vám stát přidá státní příspěvek ve výši 50 – 150 Kč, podle toho, kolik prostředků jste si uložili.

Penzijní připojištění s sebou přináší daňové výhody. A to jak pro vás, tak i pro vašeho zaměstnavatele, tedy pokud vám do vašeho fondu přispívá i on. Musí být docela příjemný pocit, když šéf, jež vás na pracovišti neustále zavaluje prací a komanduje, bude přispívat zrovna vám. Ovšem má to své racionální odůvodnění. Zaměstnavatel si tento příspěvek odečte ze svého daňové základu. A to až do výše 3% vašeho vyměřovacího základu pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění. Tento vklad nemusí také danit, a pokud nepřekročí 5% již zmiňovaného vašeho vyměřovacího základu, nemusíte ho zdanit také vy. Pokud si budete ukládat částky měsíčně převyšující 500Kč budete si z daní moci odepisovat i vy. Za rok však částka daňové úlevy nesmí překročit 12 000Kč.

Dalšími výhodami tohoto typu spoření je skutečnost, že výnosy se vám připisují i v průběhu vyplácení penzí. Samozřejmostí je, že i kdyby měl tento fond jakékoliv problémy, na vás to nebude mít absolutně žádný dopad. Naopak nevýhodou této funkce je dlouhá doba spoření. Pokud budete chtít své peníze vybrat dříve, pak počítejte s tím, že přijdete o veškéré státní příspěvky, takže je opravdu dobrý nápad, promyslet si, kolik finančních prostředků můžete postrádat. Mezi nevýhody můžeme také zařadit i fakt, že fond se příliš nezhodnocuje.

Dejme tomu, že jste se rozhodli si u nějaké pojišťovny toto penzijní připojištění otevřít, a vložíte do něj měsíčně 500Kč. Váš zaměstnavatel přispěje částkou 200Kč. Průměrný výnos tohoto fondu bude 3% a vaše daňová sazba ze mzdy činí 25%.

Když po pátnacti letech kráčíte vybrat svoji naspořenou částku, najdete tam úctyhodných 192 331Kč. Kdyby vaše peníze zůstávali schované pod polštářem, výsledek by byl pouhých 90 000Kč. Může za to státní příspěvek 27 000Kč a také příspěvek od vašeho zaměstnavatele, jež činí 36 000Kč. O zbytek peněz se už postarali výnosy. Odpovězte si upřímně, nelíbilo by se vám to?

Článek Penzijní připojištění byl publikován 10. února 2008 v 15.00 v rubrice Spoření. Autorem článku je Martin Jurča. Pro diskusi slouží komentáře (2).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...